Fatih Mah. Şalgamlı Cad. Sayfiye Sok. Sultanbeyli / İSTANBUL

Adres

Pzt - Cum, 9AM - 6PM

Çalışma Saatlerimiz

Poliüretan Enjeksiyon

Bilgi Alın!

0542 606 17 86

Hızlı Teklif Formu

Özel Teklif, Farklı proje ve isteklerinize fiyat sunabilmemiz için lüften teklif formumuzu doldurunuz.

İçindekiler

Enjeksiyon Su Yalıtımı Nedir?

Enjeksiyon su yalıtımı, polüretan tabanlı flex, yarı flex ve flex olmayan ürünlerin, betonun içinde oluşan çatlaklarının, özel makineler kullanılarak doldurulma işlemine denir. Yeni izolasyon sistemlerinden olan poliüretan enjeksiyon su yalıtımı yapılmadığı takdirde, yaşam alanları insanlar için zorlu bir hâl alabiliyor. Bina içerisinden negatif önden yapılan poliüretan enjeksiyon su yalıtımı, aktif su olan çatlaklarda, soğuk derz bölgelerinde yapılabilir.

 

Yağmur yağdıkça biriken suyun bina duvarlarını aşındırmasıyla enjeksiyon su yalıtımının yapılması zorunlu bir hâle gelir. Bunun yan sıra duvara sızan yağmur suyu, asansör boşluklarına, sığınaklara, kömürlüklere kısacası bina içerinde olan tüm alana yayılır.

 

Su sızıntısı, su kaçağı gibi enjeksiyon su yalıtım işlemi uygulanmamış alanlarda çatlaklar oluşmaya başlayarak su sızıntısı gittikçe artar. Gerekli tüm alanlarda kullanılabilen enjeksiyon su yalıtımı ile nem ve küf engellenir. İnsanların, yaşam alanlarında çok fazla ihtiyaç duyduğu poliüretan enjeksiyon su yalıtımı konforlu işyerleri ve evler sağlar.

Soğuk Derzlerin Enjeksiyon Su Yalıtım Uygulaması

Soğuk derz, farklı zamanlarda yapılan iki beton dökümünün arasında oluşan duruma verilen isimdir. Farklı zamanlarda dökülen betonlar doğal olarak farklı zamanlarda kurur ve ayrı çalışırlar. İki beton arasında oluşan birleşim noktası olan soğuk derz, soğuk aktlerde oluşan bu durumdan dolayı bulunan alanda ciddi su yalıtım problemleri ortaya çıkarabilir. Birbirinden ayrışan iki beton arasında oluşan yalıtım sıkıntısını gidermek adına yapılan yalıtım türü ise soğuk derzlerin enjeksiyon su yalıtımı olarak geçer.

 

Temel işlevi su girişini en aza indirgemek ve güvenli bir su yalıtım bariyeri oluşturmak olan soğuk derzlerin enjeksiyon su yalıtımı, üç tip derz oluşturularak bölümlere ayrılır. Bu bölümler inşaat derzleri, hareket derzleri ve bağlantı derzleridir.

 

 • İnşaat Derzleri

İnşaat derzlerine yapılan enjeksiyon yalıtım takviyesi yol boyunca devam eder. İş planlarına uygun hâlde yapılan inşaat derzleri yükü aktarmak adına yapı alanlarını ayrı beton profilleri olarak ayırmak için bir önlem olarak tasarlanmıştır.

 • Hareket Derzleri (Genleşme Derzleri)

Hareket derzleri, diğer adıyla genleşme derzleri olarak da geçer. İki bileşeni tam kalınlıklarını baz alarak belirli bir genişlikte bir derz aralığı ile ayırır. Hareket derzlerinde takviye süreksizdir ve derz ile ayrılmış alan, bölüm ya da yapıların bir ya da birden daha fazla yönünde hareket ederek sıcaklık değişimleri, yük veya yerleşim nedeniyle diferansiyel harekete müsaade eder.

 • Bağlantı Derzleri

Beton profilini belirli bir derz aralığı olmadan tam kalınlığı boyunca ayıran düz veya girintili derzlere bağlantı derzleri denir. Süreksiz bir takviyeye sahip olan bağlantı derzleri beton profilinin büzülmesi hâlinde hareket ederek derz açılması gerçekleşebilir. Aynı zamanda genleşme durumunda basınç iletimi oluşur.

detaylı bilgi ya da teklif almak için formu doldurunuz

Yapısal Güçlendirme Enjeksiyon Uygulamaları

Binaların taşıyıcılarında veya yatay zeminlerde yaşanan, çökmelerde ve betonların oturması gibi durumlarda düzeltilmesi gereken alanın içine enjeksiyon basılarak binanın sağlıklı hâle getirilmesi işlemine yapısal güçlendirme enjeksiyon uygulaması adı verilir. Aynı zamanda çökmenin devam etmemesini bunun yanında eski konumuna geri getirilmesini sağlar. Kısacası çatlaklardan dolayı oluşan olumsuzlukları ve binanın zayıflamasını engellemek için yapılan uygulamaya verilen işlemdir.

 

Yapısal güçlendirme enjeksiyon uygulaması, daha konforlu ve rahat bir yaşam için bulunulan alanların sağlığı da insanların kendi sağlıkları için önemlidir bakış açısıyla profesyonel ekipler tarafından yapılır. Oluşan çatlaklar, boşluklar ve bunlar gibi binayı zedeleyecek faktörlerin oluşması durumunda alınması gereken en önemli önlemlerden biridir. Özellikle binayı güçlendirmek adına yapılacak uygulamalar çeşitliliği insanlar tarafından oldukça merak ediliyor. Son zamanlarda kentsel dönüşüm, çarpık yapılaşma gibi kavramların sık sık duyulmasıyla, yapısal güçlendirme enjeksiyon uygulamaları da insan hayatında önemli bir yer edinmeye başladı. Bahsedilen bu yapısal güçlendirmeler, betonarme güçlendirme, çelik konstrüksion ile güçlendirme ve karbon elyaf ile güçlendirme olarak çeşitlendirilebilir. Günümüzde geliştirilmeye devam eden yapısal güçlendirme enjeksiyon uygulamalarının asıl amacı can kaybını azaltmak ve bunun yanında sağlıklı bir yaşam alanı elde etmekten gelir.

 

Uygulama çeşitlerinden biri olan poliüretan enjeksiyon uygulamaları da sık sık kullanıcılar ve uygulayıcılar tarafından tercih edilen bir işlemdir. Poliüretan enjeksiyon uygulaması yapılım aşamasında karışık görünmesinin yanı sıra oldukça basit bir işleme sahiptir. Kolayca çatlakların önüne geçen bu uygulama aynı zamanda püskürtme poliüretan köpük ile de yapılır.

Islak Su Akan Çatlaklarda Enjeksiyon Su Yalıtım Uygulaması

Enjeksiyon ana hatlarında su akımı devam ederken yapılan bir uygulamadır. Diğer yalıtımlarda işlemin yapılacağı alanın kuru olması istenirken enjeksiyon su yalıtımında bu durumun tam tersi olacak şekilde ıslak zemin kullanılır. Bunun nedeni betonun içine basılan poliüretan enjeksiyon malzemesinin suyu takip ederek hareket etmesidir. Poliüretan enjeksiyon malzemesi suyu gördükçe genleşir ve çatlağı tıkar. Islak su akan çatlaklarda enjeksiyon su yalıtım uygulaması, yaşam alanlarının birçoğunda kullanılabilir. Otoparklarda, perde betonlarda, binaların toprak altında kalan betonarmelerinde ve aktif su gelen yerlerde direkt müdahale ile poliüretan enjeksiyon su yalıtımı uygulaması yapılabilir.

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan Enjeksiyon, bir enjeksiyon çeşidi olmakla beraber oluşan çatlak, delik ve boşlukların arasından sızan su ile yaşanan olumsuzluklar sonucu yapılan enjeksiyon su yalıtımı türüdür.  Günümüzde sıklıkla tercih edilen poliüretan enjeksiyon birçok farklı malzeme ve işlem ile gerçekleştirilebilir. Poliüretan köpük püskürtme izolasyon sistemleri teknolojik yapıya uyumlu olması ve yapılan işlemler sonucunda verim alınması nedeniyle kullanıcılar tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Aynı zamanda kalıcılığı de dayanıklılığı ile bu durumu destekliyor.

Poliüretan Enjeksiyon Nedir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere poliüretan enjeksiyon,  sızıntı oluşan ve uygun görülen yerlerde yapılan bir enjeksiyon su yalıtım veya poliüretan püskürtme su yalıtımı uygulamasıdır. Belirlenen alana enjekte edildikten sonra su ile reaksiyona girerek şişer ve tek kompenetli veya çift kompenetli olarak da kullanılabilir. Sıvı hâlde olduğu için çatlakları doldurur ve esnek yapısı sayesinde çatlak, boşluk içerisinde rahatça çalışabilir.

 

Dışarıdan kaynağı tespit edilemeyen su sızıntılarını kalıcı olarak çözebilen poliüretan enjeksiyon uygulaması, sudan kaynaklı oluşan çatlaklardan meydana gelen kılcal damarlardan sızan su sorununu, içeriden müdahale ederek çözen bir poliüretan enjeksiyon su yalıtımıdır.

Poliüretan Enjeksiyon Su Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Poliüretan enjeksiyon, oluşan çatlaklara poliüretan enjeksiyon malzemesi basılmasıyla yapılan işlemdir. Enjeksiyon su yalıtımı uygulaması yapılırken adımlar doğru ve düzenli bir şekilde izlenmelidir. Bu adımlar sırasıyla maddeler hâlinde aşağıda verilmiştir.

 

 1. Birleşim yerleri açılarak yüzeyler hazır hâle getirilir. 
 2. Çift bileşenli poliüretan enjeksiyon işlemi uygulanır. 
 3. Su kaçakları giderildikten sonra tüm yüzey polyurea ile kaplanır.
 4. Daha sonra açılması gereken delikler çatlakların hizasında eşit mesafede delinir. 
 5. Delikler düzlemde ve dikeyde kırk beş derece eğik açıyla açılır. 
 6. Delikler delinmeye başlarken matkap dik tutulmalı ve sonrasında 45 derecelik eğim verilmelidir.
 7. Açılan delikler için zeminle uyumlu matkaplar seçilmeli ve yatay- dikey düzlemdeki delikler, aynı matkap ucu ile aynı uzunlukta delinmelidir.
 8. Delik açılmaları bittikten sonra açılan boşlukta kalan kalıntılar havalı bir tabanca veya farklı bir apart ile temizlenmelidir. 
 9. Daha sonra alan malzemeye zarar verilmeden doldurulur.
 10. Son kontroller yapıldıktan sonra alan kullanılabilir hâlde teslim edilir.

Poliüretan Enjeksiyon Fiyatları

Poliüretan enjeksiyon fiyatları, kullanıcılar tarafından son zamanlarda oldukça merak ediliyor. Farklı alanlarda ihtiyaç duyulan poliüretan enjeksiyon işlemi duruma, alana, iş gücüne, malzemeye ve bunun gibi birçok faktöre bağlı olarak farklılıklar gösterir. Poliüretan enjeksiyon uygulaması fiyatları, kullanıcılar ile iletişim kurularak, sağlıklı bir bilgi alışverişi ile belirlenir. Yapılacak olan işlem durumuna göre değişiklik gösteren poliüretan enjeksiyon su yalıtımı fiyat açısından da ayrışır. Örneğin, püskürtme poliüretan köpük fiyatları ve enjeksiyon su yalıtımı fiyatları kullanıcılara farklı sunulabilir. Net ve doğru bir bilgi için web sitemizi ziyaret ederek bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

Poliüretan Enjeksiyon Kullanım Alanları

Dışardan toprak kazılarak yalıtım yapılamayacağı için içeriden yapılan yalıtım türüne poliüretan enjeksiyon adı verilir. Poliüretan enjeksiyon kullanım alanları, oldukça geniş bir listeyi kaplar, Neredeyse her alanda uygulanabilen poliüretan enjeksiyon, öncelikli olarak metro inşaatları, otoparklar, otel ve alış-veriş merkezlerinin eksi katlarda olan depoları, kısacası binaların ve tüm yapıların toprak altında kalan betonarmelerine yapılabilir.