Fatih Mah. Şalgamlı Cad. Sayfiye Sok. Sultanbeyli / İSTANBUL

Adres

Pzt - Cum, 9AM - 6PM

Çalışma Saatlerimiz

Tank & Boru İzolasyonu

Bilgi Alın!

0542 606 17 86

Hızlı Teklif Formu

Özel Teklif, Farklı proje ve isteklerinize fiyat sunabilmemiz için lüften teklif formumuzu doldurunuz.

Tank İzolasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fabrikalarda ve üretim tesislerinde ürün depolama amaçlı kullanılan tankların içerisindeki sıcaklık seviyesinin sabit tutulmasını sağlayarak, tankın içerisindeki ürünlerin dış mekan koşullarından etkilenmesini önleyen izolayson sistemine tank izolasyonu denir. Tank izolasyonu, doğrudan içerisinde ürün bulunan tankın dış yüzeyine uygulanır. İzolasyona başlanmadan önce tank üzerinde gerekli ölçümler alınır ve bu ölçümler dahilinde kullanılacak malzeme miktarı belirlenir. Alanında uzman kişiler tarafından özenle yapılan izolasyon sırasında tanka herhangi bir şekilde zarar verilmez. Bu çalışmalar sonucunda tank izolasyonu, gerektiği şekilde tamamlanır.

Tank İzolasyonu Ne işe Yarar?

Günümüzde, tankların içerisinde kimyasal maddeler gibi pek çok tehlikeli ürün muhafaza edilir. Bu ürünlerin sağlıklı bir şekilde korunabilmesi için tankın belli bir sıcaklığın altına inmemesi veya üstüne çıkmaması gerekir. Bu sıcaklığın korunmasında bazı cihazlar kullanılsa da bu cihazlar ciddi bir boyutta enerji tüketimine sebep olur. Tank izolasyonu bu cihazlara nazaran çok daha az enerji harcayarak, tankın içerisindeki ürün için gerekli olan sıcaklığın korunmasını sağlar. Bu şekilde istenilen sıcaklık sağlanırken enerjiden de tasarruf edilmiş olur.

Tank İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

İzolasyon için kullanılan malzemeler hususunda pek çok alternatif vardır. Ancak her tankta her malzeme kullanılmaz. Tankın içerisinde bulunan ürünün sıcaklığına göre kullanılan malzeme değişkenlik gösterir. Bu malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Polietilen,  
 • Kauçuk Köpüğü 
 • Cam Yünü 
 • Taş Yünü 
 • EPS 
 • XPS  
 • Poliüretan 
 • Seramik Yünü 
 • Kalsiyum Silikkat

Tank İzolasyonu Fiyatları

İzolasyon fiyatı; işlem yapılan tankın büyüklüğüne, kullanılan malzemeye, tankın konumundan oluşan işlem zorluğuna ve gerektirdiği el işçiliğine göre değişkenlik gösterebilir. Fiyat hakkında detaylı bilgi almak için sitede bulunan iletişim bilgilerinden yararlanılabilir.

Tank İzolasyonu Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Tank izolasyonu işleminden sonra tankın içerisindeki ürüne gereken ısı düzeyinin sağlanması için lazım olan enerjiden tasarruf edilir. İzolasyonun firmaya sağladığı bu enerji tasarrufu sayesinde özellikle uzun kullanımlar sonucu, tankın kendi maliyetini karşılaması sayesinde önemli kazançlar elde edilir. Tüm bunların yanı sıra kullanılan enerjiden tasarruf edildiği için, o enerjinin yayacağı karbondioksit ve diğer zararlı maddelerde de azalma görülür. 

Boru İzolasyonu Nedir?

Isıtma ve soğutma için kullanılan boruların içerisinde taşınan sıvının sıcaklığının dış ortamdan etkilenmemesi için yapılan uygulamaya boru izolasyonu denir. Boru içerisindeki sıvının dış etkenlerden etkilenmemesi, borunun içerisinde oluşacak ısı kaybına engel olur. Bu durum sistem içerisinde kullanılan cihazların kısa sürede daha verimli şekilde çalışmasına olanak sağlar. Aynı zamanda bu izolasyon sayesinde firmaya ve ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunulur. 

Sıcak Su Boru İzolasyonu​

Sıcak ve soğuk su boru izolasyonu işlemi aynıdır ancak sıcak su borularında işlem yapılmadan önce boruların ısısının düşürülmesi gerekir. Çünkü bazı su boruları yüksek ısı derecelerine sahiptir ve ısı düşürülmeden işlem yapılması ciddi yaralanmalara sebep olabilir. İşlem yapılmadan önce borular üzerinde gerekli ölçümler yapılır ve bu ölçümler sonucu kullanılacak malzeme boyutu gibi önemli bilgiler edinilir. Ardından alanında uzman kişiler tarafından özenle yapılan izolasyon beraberinde enerji tasarrufu, iş güvenliği ve mali gelirde artış getirir. 

Kauçuk Boru İzolasyonu​

Kauçuk izolasyon işlemleri tesisat borularının yer aldığı her alanda kullanılır. Örneğin; sıcak ve soğuk madde taşıyan borularda, su depo izolasyonunda ve soğuk hava depolarında ve büyük depolarda kullanılır. İklimlendirme işlemlerinde kullanılan bakır boruların yalıtımında çoğunlukla kauçuk boru izolasyonu tercih edilir. Sıcak su boru izolasyonu ve diğer boru izolasyonlarında olduğu gibi kauçuk izolasyonunda da iç ve dış ortam arasında oluşan ısı geçirgenliğinin önüne geçilir ve bu sayede enerjiden tasarruf sağlanır. 

Boru İzolasyonu Nasıl Yapılır?

İzolasyon işlemine başlanmadan önce boruların sıcaklığı on derece civarına getirilir. Ardından kullanılacak malzeme, kaç kişi çalışmalı, ne kadar sürede biter, nelere dikkat edilmeli gibi soruların cevapları incelemeler sonucu cevaplanır ve işlem için hazır hâle gelinir. Boru yüzeyi iyice temizlenir ve malzeme üzerinde bulunan kesikler sayesinde, kullanılan malzeme boru üzerine yerleştirilir. İşlemin sırası dizili boruların konumuna göre değişir. Bu izolasyon işlemi bilirkişi tarafından dikkatlice ve özenle yapılır.

Boru Yalıtımı Malzemeleri

Boru izolasyonu yapılırken kullanılan malzemeler diğer izolasyon türlerindeki gibi çeşitlilik gösterir. Bu işlemde kullanılan malzemeler, ısı geçirgenliğine karşı dirençlidir. Ekonomik olmaları, uygulamanın kolay olması ve ısı iletkenliği kat sayısı gibi unsurlar değerlendirilerek seçilen boru yalıtım malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Taş Yünü 
 • Polietilen Köpüğü 
 • Cam Yünü 
 • Kauçuk Köpüğü 
 • Vana Ceketi

Boru İzolasyonu Fiyatları

İzolasyon fiyatı; işlem yapılan boruların boyutuna, kullanılan malzemeye, boruların konumundan oluşan işlem zorluğuna ve gerektirdiği el işçiliğine göre değişkenlik gösterebilir. Fiyat hakkında detaylı bilgi almak için 0542 666 17 86’yı arayabilirsiniz.

detaylı bilgi ya da teklif almak için formu doldurunuz